Gedenksteen in Sobibor voor Urker familie moet terug, daarom zamelt leraar geld in

URK • Za 22 februari 2025 | 10:23 • Zaterdag 22 februari 2025 | 10:23

Urker geschiedenisdocent Maarten Post is een inzamelingsactie gestart om een nieuw monument te plaatsen in het voormalige vernietigingskamp Sobibor in Polen. Post, die lesgeeft in Elburg, bezocht Sobibor vorige week op uitnodiging van Poolse geschiedenisdocenten.

Tijdens zijn bezoek ontdekte hij dat een herdenkingssteen voor de familie Kropveld, geplaatst door Urkers in 2017, verdwenen is na herinrichting van het terrein. Post heeft zelf nog gezocht in het archief in Polen, maar daar was ook niks terug te vinden over de steen.

De familie Kropveld, van wie vader Israël Samuel op Urk bekend stond als Japien de Joode, werd tijdens de Tweede Wereldoorlog in Sobibor vermoord. Slechts acht Nederlanders overleefden het kamp, dat minder bekend is dan Auschwitz, maar net zo’n gruwelijke geschiedenis kent.

Inzamelingsactie voor nieuw monument
Post vindt het belangrijk dat de herinnering aan de slachtoffers levend blijft en wil daarom een nieuwe gedenksteen laten plaatsen. Om dit te realiseren is Maarten Post een inzamelingsactie gestart. Hij roept Urkers en anderen op om bij te dragen aan de herplaatsing van het monument. Er is zelfs aan een ondernemer op Urk die heeft aangeboden in ieder geval de kosten van de steen op zich te nemen.

Zodra het benodigde bedrag binnen is, zal een nieuwe steen worden ontworpen en in samenwerking met de beheerders van het kamp opnieuw worden geplaatst. Daarbij hoopt Post ook dat er dan in Polen een kleine herinneringsceremonie kan worden gehouden.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel